Danışma Hattı: 0212 620 88 21

Blog Yazıları

Blog Yazıları

Garajlarda neden epoksi zemin kaplama kullanılmalı?

Ofis, İş yeri veya fabrika ya da konut ve ticari uygulamalar için kullanılan epoksi kaplama, garajınıza veya atölyenize harika canlılık katan ve ayna parlaklığını verecektir!

Günümüzde garaj zemine uygulayabileceğiniz en sert ve en dayanıklı kaplamalardan biri epoksi kaplamadır. Epoksi zemin kaplama, sadece garaj zeminini korumakla kalmaz, aynı zamanda sıkıcı veya çirkin çimentolarınızı anında profesyonel görünümlü bir güzellik ve fonksiyon zeminine dönüştürür. Bu da garaj zeminini epoksi kaplama yapmak için en iyi seçeneklerden biri haline getirmektedir.

Epoksi zemin kaplamanın hangi çeşidini seçtiğinize bağlı olarak, stilinize ve hatta en sevdiğiniz spor takımınıza uyan özel renklere ve renk pullarının karışımlarına kadar çok çeşitli düz renkler ve tonlar arasından bir görünüm sağlama fırsatını elde edersiniz.

Şimdi epoksi bir kaplamanın gerçekte ne olduğunu, sizin için faydalarının neler olduğunu, nasıl uygulandığını ve bazı maliyetlerin neler olduğunu kısaca inceleyelim.

Blog Yazıları

Epoksi zemin kaplamanın paradigmaları…

İş yeri, ofis veya üretim mekanınızda zemini kaplamanın ve güvenli, dayanıklı, çekici bir çalışma alanı oluşturma düşüncenize ufuk açan epoksi zemin kaplamanın farkını farketme fırsatını değerlendirmek için çok sebebiniz var.  Yeni makineler ve cihazlar kurdunuz, duvarları boyadınız ve mekanın geri kalanını temizlediniz. Ama henüz zemin yan, yer döşemesi için adım atmadınız, yenileme adına hiçbir şey yapmadınız.  Şimdi çözüm odaklı epoksi zemin kaplama hakkındaki bu yazıyı okuma zamanı!

İşte sizin için ideal olan ve yer döşemesi için tercihinizi kolaylaştıracak bir alternatif olan epoksi zemin kaplamanın özellikleri ve paradigma seviyesinde artıları.

Bu anlamda iyi bir zemin kürü veya kaplaması uzun ömürlü olmalı, gözenekleri veya hava delikleri olmamalı ve kolayca korunmalıdır.

Zemininizin bu özelliklere sahip olmasını istiyorsanız, Çağrı PVC ve Epoksi Zemin kaplama sistemleri uzman kadrosunun sihirli dokunuşları ile epoksi kaplama ile zemini kaplayın.

Çünkü epoksi kaplama binaya veya mekana uyum sağlar ve diğer seramik malzemelerinin verdiği estetiği, epoksi kaplama da verir. Uygulama süresi kısa olduğu için, müşterilerin iş günü kaybı az olur. Aşınma ve kopmalarda, tamiratı çok kolaydır. Diğer malzemelere nazaran, kısa sürede ve maliyeti düşük olacak şekilde tamir edilebilmektedir.

Blog Yazıları

Epoksi ve 3D epoksi zemin kaplamalar…

Epoksi zemin kaplama sistemlerinin, aile yaşam alanlarının yanı sıra hastane ve laboratuvar zeminlerinin, üretim tesisleri ve depolarının, alışveriş merkezlerinin ve havaalanlarının zeminlerini yenilemek için temel bir alternatif olduğu artık vazgeçilmez bir gerçek.

Epoksi zemin sistemlerindeki ürün uygulama kolaylığı, ortaya çıkan çok yönlülük, ortamları yenileme şekli, zeminlere getirdiği eşsiz parlaklık ve sık geçişlere karşı direnci, epoksi zemini giderek daha fazla uygulanan bir varyant haline getirdi.

Epoksi reçine, temizlik söz konusu olduğunda iş vermeyen antibakteriyel bir malzemedir. Kullanımı ayrıca her türlü malzemeye (çimento, ahşap, metaller, vb.) Kolay ve güçlü bir yapışma sağlar. Öte yandan bu malzeme yanmaz, çeşitli yakıtlara ve kimyasallara maruz kalmayı tolere eder, bu yüzden laboratuvarlar ve fabrikalar tarafından çok iyi görülür.

Ancak aynı zamanda çok uygun bir estetik sağladığı için, hijyen sağlamanın yanı sıra, epoksi zeminin mağazalara, ofislere ve aile evlerine giderek daha fazla yerleştirilmesi söz konusudur.

Blog Yazıları

Epoksi Bileşikleri ve Boyalarının kullanım alanları…

Epoksi boya ve bileşiklerinin popüler olan zemin kaplama alanında daha çok kullanıldığı bilinmekle beraber aslında endüstriyel alanlarda fazlasıyla kullanılmaktadır.

Metaller ve diğer malzemeler için sağlam, hızlı kurutma ve koruyucu kaplama sağladıkları için epoksi kaplamalar aslında tercih edilen kullanım alanları çok daha fazladır.

Bu anlamda geleneksel ısı kürlü toz boyaların aksine, kullanımı kolay ve hızlı olduğu için çeşitli uygulamalar için idealdir.

Sinerji Endüstri ve Zemin kaplama uzmanları, aşağıda görüleceği gibi değişik amaçlar da dahil olmak üzere özellikle epoksi boya ve kaplamaları kullanırlar:

Döşeme uygulamaları: Ticari ve endüstriyel uygulamalarda, zemin döşeme uzmanları epoksi zemin boyası olarak epoksi kaplamalar kullanırlar.

Metal kap ve kutu kaplama: bir epoksi kaplama kullanımı ile, metal kapların paslanmasını önlemek kolaydır ve esas olarak domates gibi asitli gıdaların paketlenmesinde kullanmak için tercih edilir.

Çelik korozyona dayanıklı kaplamalar: Beton takviye çubuğunda kullanılan çelik bağlantı parçaları ve borular için, su iletim boru hatlarının yanı sıra petrol ve gaz endüstrisi, füzyon epoksi toz kaplamalar korozyonun korunması için kullanılır.

Deniz ve otomotiv uygulamaları: Astar görevi gördüğü için, epoksi kaplama, tekne ve otomobillerdeki boyaların kabarmasını ve korozyonu önlemektedir.

Beyaz eşya kaplama uygulamaları: Uygulanması kolay ve aynı zamanda dayanıklı olduğundan, bir epoksi kaplama genellikle kurutucular, yıkama aletleri ve diğer ‘beyaz eşya üzerinde toz kaplama olarak kullanılır.

Blog Yazıları

Sanayi ve İmalat mekanları için ideal tercih EPOKSİ COATİNG kaplama…

Epoksi Coating kaplama, kolay temizlenebilirlik, lekelere karşı direnç ve dayanıklılık için Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemlerinin başarılı mühendisliğine değil, aynı zamanda korozyon ve diğer olası zemin arızalarından kaynaklanan riskleri de göğüsleyen yapısıyla dikkat çeker.

Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemleri, ülkenin dört bir köşesinde özel ve kamu tesislerinin taleplerini karşılayacak yüksek performanslı endüstriyel zemin kaplamaları sunar.

Kullandığımız yüksek performanslı endüstriyel zemin kaplama malzemeleri darbeye dayanıklı, kimyasal ve tuza dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca, alt yapınızın uzun süre korunmasını sağlayan bir dizi endüstriyel beton zemin kaplaması da mevcuttur.

Güvenlik
Yüksek trafik ve yüksek nokta yükleme gereklilikleri göz önünde bulundurularak, endüstriyel zemin boyası, sızdırmazlık maddesi ve kaplama sistemlerimiz kaymaya karşı dayanıklı olmak üzere tasarlanmıştır. Aynı zamanda devamlı temizlik ve dezenfektasyon için uygundur.

Düşük Maliyetli Bakım
Epoksi Coating zemin kaplama, lekelenmeyi ve kimyasalların zarar görmesini önler, temizlenmesi kolaydır ve tesisin işletme maliyetlerini düşürebilir.

Epoksi coating kaplama, yeni beton zeminlerde ve az aşınmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak yoğun ve pürüzsüz veya pürüzlü bir hale getiren zemin kaplama sistemidir.

Epoksi coating kaplama, tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, kimyasal fabrikalar, hastaneler, elektrik fabrikaları, tekstil fabrikaları, plastik üretim tesisleri, otomotiv sektörü ve tüm depolarda çeşitli renk seçenekleriyle kullanılabilmektedir.

Çağrı Zemin Epoksi ve PVC Kaplama Sistemleri, yönetim tasarım gereksinimlerini de karşılayan yüksek yapılı bir sistem sunar.

Blog Yazıları

Epoksi kaplama ve Endüstriyel zemin kaplamalar…

Son zamanlarda Kamu İdarehanelerinde, özel iş yeri, park, market ve evlerde zemin kaplamaların önemi ve değişik yer döşemelerinin tercih edildiği dikkatlerden kaçmadığı malum. Ayrıca yaşam alanlarındaki zeminlerin insan hayatındaki önemi ise apayrı bir yazı konusu. Konumuz ise öne çıkan özellikleri ile endüstriyel zemin kaplamalar.

Ama önce Epoksi Zemin kaplamanın çok özel durumundan bahsetmekte fayda var. Epoksi zemin kaplamanın endüstriyel alanlarda kullanılmasından sonra konforu ve sağlamlığı ile günümüzde evlerin zemin döşeme tercihinde de popüler hale gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Çünkü epoksi zemin uygulamasındaki zerafet; Evlerde genellikle salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde uygulanırken, havuz kenarları ve garajlarda da kullanmayı tetiklemiştir.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi boya, kuruduktan sonra fiziksel ve kimyasal tüm etkilere karşı oldukça dayanıklı bir hale gelen kimyasal bir reçinedir.
Şekil verilebilmesi ve şık durması nedeni ile çoğunlukla zemin kaplama işlemlerinde kullanılır. Epoksi zemin kaplama uygulamaları hem dayanıklı hem de estetik bir yapıya sahiptir.

Endüstriyel zemin nedir?
Zemini korumak için kullanılan boyalar Endüstriyel kaplamalardır. Bu boyalar çekici ve farklı renklerde mevcuttur.
Endüstriyel kaplama uygulanan zeminler pürüzsüz ve çekici görünür.

Çekici hale gelen döşeme aynı zamanda mekanın tüm altyapısının görünümünü ve duruşunu geliştirir.

Endüstriyel zemin kaplamalarının popüler olmasının nedeni!

Zemin kaplamaları endüstriyel ortamda çok popülerdir. Hemen hemen her iş yeri, büro veya ofis beton zeminini korumak ve aynı zamanda zeminlerin görünümünü iyileştirmek için farklı bir zemin kaplama sistemini seçmektedir.

Beton zeminlerin donuk hali ve çeşitli sınırlamaları, zemin kaplama sistemlerinin artan kullanımının ana sebebidir.

Aynı zamanda beton zeminler çatlamaya karşı daha savunmasızdır. Yağlar bu çatlaklardan içeri sızdığında zemin zayıf ve düzensiz hale gelir. Nemin sızması, zeminlerde kullanılan çelik yapılara da zarar verir.

Tüm bu sorunların çözümü ise endüstriyel zemin kaplamalarını kullanarak ve sürdürülebilir, pürüzsüz ve göz alıcı bir zemin elde etmektir.

Piyasada bulunan endüstriyel kaplama çeşitleri içinde epoksi zemin kaplamanın dayanılmaz vazgeçilmezliğinden bahsederek listeyi sıralayabiliriz.

Blog Yazıları

Epoksi Boya ve Epoksi Kaplama Arasında Fark Var mıdır?

Sektörde olanlar hariç bazı insanlar epoksi kaplama ve epoksi boya terimlerini karıştırırlar ve ikisinin de aynı olduğunu sanırlar. Aslında ikisi çok farklıdır.

Garaj, park zemini veya başka bir beton yüzeyini epoksi kullanarak yükseltmek istiyorsanız, ikisini neyin farklılaştırdığını bilmek önemlidir.

Buradaki bilinmesi gereken iki epoksi arasındaki farkın, epoksi kaplamaların kürlenmesidir. Epoksi boyanın da kurumasıdır.

Diğer taraftan, epoksi kaplamalar kullanıldığında, yüzey sertleşir ve dayanıklı hale gelir.

Dikkate alınması gereken birçok farkı da görmek gerekir;
Mesela, epoksi kaplamalar iki bileşenli bir malzemeden oluşur: bir poliamin sertleştirici ve epoksi reçinesi gibi.
Kaplamalar uygulanmadan önce, işin uzmanı –neden Çağrı Zemin olmasın- kullanıma hazır bir parçanın aksine, iki bileşeni karıştırmalıdır.

Epoksi boya normal olarak lateks akrilikten yapılır, ancak ürüne bağlı olarak formüle az miktarda epoksi eklenebilir. Epoksi mevcut olduğunda, boya aslında beton yüzeye daha iyi yapışır ve yüzeyi daha dayanıklı hale getirir.

Boya formülüne epoksi eklenmediğinde, boya özellikle yüksek trafikli alanlarda soyulur ve çatlar.

Epoksi boya da lekelenmeye maruz kalırken epoksi kaplamalarda bu durum yaşanmaz.

Çoğu zaman boyayı kendin yaparken, epoksi kaplamalar –Çağrı Zemin PVC ve Epoksi Sistemleri – profesyonel incelik ve ustalık gerektirir.

Her ne kadar epoksi ürünleri kimyasal olsa da sıradan insanın kullanabileceği düşünülebilir ama epoksi kaplamalar her zaman bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır.

Blog Yazıları

Epoksi ile deprem hasarı görmüş beton kolon ve kirişler tamir olur mu?

Deprem hasarı ile ortaya çıkan kolon ve kiriş hasar onarımında epoksinin rolü bilimsel olarak açıklanmıştır.

Çatlakların genişliğine, uzunluğuna ve/veya derinliğine bağlı olarak beton, zemin veya kiriş, kolon çatlakları epoksi enjeksiyonuna benzer farklı yöntemler ve teknikler kullanılarak onarılır.

Büzülme, ısı, yanlış eklem yerleşimleri, aşırı stres ve yükleme koşulları ve dış faktörler beton çatlaklarının çoğunluk nedenini oluşturur.

Doğrudan çatlağa uygulanan epoksi enjeksiyonları ile bu onarımların bazıları tamamlanmaktadır. Çatlakların konumuna ve yatay veya dikey olmasın göre prosedür değişiklik göstermektedir.

Epoksi dışında ek işlemler de bazı çatlaklar için gerekebilir ancak bu yazı sadece epoksi kullanılarak tamir edilen beton çatlaklarına odaklanacaktır.

Bu yazıda beton çatlakları onarırken uygulanması gereken bazı genel öneriler de yer alacaktır, çatlaklara Epoksi uygulamaları için önerilen süreçler farklılık gösterebilir.

Blog Yazıları

Epoksi Zemin Kaplama kullanım alanları, özellikleri ve ekonomik yönü…

İş yerlerinde ve kamu alanlarında kullanılan yer döşemeleri veya zemin kaplamaları, insan hayatında önemli bir rol oynar.
Kamu idare merkezlerinde, iş yerlerinde, marketlerde, otoparklarda ve kalabalık –fabrika gibi- çalışma alanlarında veya konutlarda bazen yüksek basınçlı trafik yoğunluğu olduğu gibi darbeli kullanımda söz konusudur.

İşte bu durumlarda beton zeminlerde patlama, göçme, çitilenme diğer tabirle ufalanma ortaya çıkar. Diğer taraftan birçok işletme sahibi zemin kaplaması veya yer döşemelerine özen gösterir.

Epoksi zemin kaplama bu gibi durumlarda devreye girer ve dayanaklılığı ile birlikte telafisi kolay yamasıyla öne çıkar.

Bununla birlikte Epoksi zemin kaplamanın endüstriyel alanlarda kullanılmasından sonra konforu ve sağlamlığı ile günümüzde evlerin zemin döşeme tercihinde de popüler hale gelmiştir. Evlerde genellikle salon, yatak odası, banyo ve tuvaletlerde uygulanırken, havuz kenarları ve garajlarda da kullanılmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi boya, kuruduktan sonra fiziksel ve kimyasal tüm etkilere karşı oldukça dayanıklı bir hale gelen kimyasal bir reçinedir.
Şekil verilebilmesi ve şık durması nedeni ile çoğunlukla zemin kaplama işlemlerinde kullanılır. Epoksi zemin kaplama uygulamaları hem dayanıklı hem de estetik bir yapıya sahiptir.

Blog Yazıları

PVC zemin kaplamalarının öne çıkan özellikleri…

PVC zemin kaplamaları çok yönlü ve dayanıklı zemin kaplamalarıdır. Çok çeşitli renk, doku ve desenlerde bulunur, suya dayanıklıdır ve uzun süre dayanıklılığıyla bilinir.

Bu tip döşeme, ticari zeminler için olduğu kadar konutlar için de en iyi çözümdür. Bakımı kolaydır ve mükemmel tasarımı ile bilinir.

Alternatif Çeşitleri Göz Kamaştırır…

Tasarımlar ahşap, seramikten su, granit ve diğer çeşitli şekilleri taklit eden farklı desen ve renklerde renkli döşemeye kadar çeşitlilik gösterir.

PVC yer döşemelerinin güzel desenleri neme karşı dayanıklıdır ve tüm iklim koşullarına uyarlanabilir. Bu tür döşemeler, aşırı sıcak ve soğuğa karşı yalıtım sağlayan güçlü bir iç çekirdeğe sahiptir.

 

Vinil (PVC) zeminler ses, leke ve kir birikimine karşı dayanıklıdır ve anti-alerjiktir. Temizlemesi kolay PVC döşeme, zemini lekelerden ve nemden koruyan çeşitli kaplamalarla birlikte gelir.

Evlerde, mutfaklarda, banyolarda, spor salonlarında, okullarda, hastanelerde, spor merkezlerinde ve mağazalarda kullanılabilir.

PVC yer döşemeleri fayans, plaka ve levha olarak farklı aralıklarda mevcuttur. İlk ikisi kendinden yapışkanlıdır ve tutkal kullanılmadan sabitlenebilir. Yapraklar, yüzeyin birleştirilmesine yardımcı olur ve daha büyük görünür. Fayans ve plakalar geniş bir oda için ideal bir seçenekken, levha bir banyo veya yatak odası için idealdir.

Seçerken Bunlara Dikkate Edin!

PVC yer döşemesini seçerken, kaymaz bir işlem olup olmadığına bakın. Akustik absorpsiyon özelliğine sahiptir ve kurulumu kolaydır, beton, parke veya kontrplak üzerine monte edilebilir.

Stabilitesi ve su geçirmezliği sayesinde evdeki her oda için mükemmel bir seçimdir. PVC zeminlerin paspas ve su ile temizlenmesi kolaydır. Yüzeydeki kaplama lekelere, neme ve solmaya karşı koruma sağlar.

Polivinil zeminler, parke zeminlerin aksine çizilmelere ve oyuklara karşı doğal olarak dayanıklıdır. Bu zeminleri temiz ve pırıl pırıl tutmak için düzenli olarak paspaslayın veya elektrikli süpürge ile süpürün.

PVC döşeme, mukavemeti ve dayanıklılığı nedeniyle büyük rahat bir zemin malzemesidir.

Eşsiz kalite karışımı ile inşaat sektörü için mükemmel seçimlerden biridir.

Çevre dostu malzemeden yapılmış ve geçirimsiz doğa nedeniyle, bu döşeme mutfaklarda ve banyolarda tercih edilir.

PVC Döşeme, konut, otomotiv ve yüksek elektrik güç kontrol odaları gibi çeşitli endüstrilere harika uygulamalar sunar.

Sağlık, perakende, konut, ticari veya endüstriyel olsun, PVC herhangi bir odaya veya alana uygun fiyatlarla uygulanabilir.

Maalesef buna izniniz yok!