PVC Zemin Kaplama Nedir?

[toc]

 

PVC Zemin Kaplama Nedir?

PVC zemin kaplama, sentetik yapıda olan bir zemin kaplama türüdür. PVC zemin kaplama plastik zemin kaplama ve vinil kaplama olarak da adlandırılmaktadır. Etilen (ham petrolden) ve klordan (normal tuzda bulunur) yapılır. İşlendiğinde, bu maddeler genellikle vinil olarak anılan Polivinil Klorür (PVC) maddesi oluşturmak üzere birleştirilir.

Isıl iletkenliği, su ve yağ geçirgenliği düşüktür. Bazı çeşitlerinin ise elektrik ve ses yalıtkanlığı yüksektir. PVC zemin kaplama asıl malzemesi polivinil klorür olan bir zemin kaplama uygulamasıdır. PVC zemin kaplamalar bu malzemenin özelliğinden dolayı dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Su ve kimyasallara karşı dayanıklılık gösterir.

Bileşiminde bulunan asbest sayesinde yoğun insan trafiğinin olduğu alanlarda da aşınma dayanımına sahiptir. Dayanıklı yapıya sahip olması PVC zemin kaplamalarının iç ve dış mekanlarda tercih edilen bir yapı olarak karşımıza çıkarır. Rulo ve karo gibi uygulama seçeneklerine sahip olması sebebiyle eş zamanlı olarak zemin kaplaması yapılabilir. Bu sayede uygulama aşamasında vakit kaybını ve iş aksaklıklarını en az seviyede tutar.

PVC zemin kaplamalar, hastaneler, hava limanları, okullar, laboratuvarlar, bakım evleri gibi yoğun insan trafiğinin olduğu alanlarda sıkça tercih edilmektedir. PVC zemin kaplama malzemeleri günümüzde, düşük maliyetleri ve uzun kullanım ömürleri, geniş estetik ürün yelpazeleri sebebiyle farklı alanlarda çokça kullanılan zemin kaplamalarıdır.

pvc-zemin-kaplama-nedir

Neo Moderno Pvc Zemin Kaplama Renkler

PVC Zemin Kaplama Özellikleri

 • PVC zemin kaplamalar esnek bir yapıya sahiptir.
 • Paslanmaya, suya, yağa ve bazı kimyasallara karşı dayanıklıdır.
 • PVC zemin kaplamalarının alkali dayanımı fazladır.
 • Dayanıklı olduğu için uzun ömürlüdür.
 • Temizliği ve bakımı kolaydır. Rahatlıkla temizlenebilir.
 • Fiyatları birçok zemin kaplama çeşidine nazaran daha ekonomiktir.
 • Basınca karşı dayanıklılık gösterebilmektedir.
 • Akustik özelliğe sahip olan pvc zemin kaplama çeşitleri gürültüyü azaltır.

PVC Zemin Kaplama Nedir? PVC Zemin Kaplama Malzemeleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

PVC zeminler oldukça ürün çeşitliliğine sahip zeminlerdir. Bu çeşitliliğin sebebi genellikle pvc zemin kaplamanın özelliklerine ve kullanım alanlarına göre yayılım göstermektedir. Pvc zemin kaplama çeşitlerinden bahsedecek olursak 7 gruba ayırabiliriz.

PVC Zemin Kaplama Çeşitleri

PVC zemin kaplama nedir sorusunun bir diğer hali de PVC zemin kaplama çeşitleri nedir olarak yorumlanabilir.

PVC zemin kaplama uygulamalarının farklı çeşitleri mevcuttur. Bunları farklı başlıklar altında incelememiz gerekirse, bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Homojen PVC Zemin Kaplama
 2. Heterojen PVC Zemin Kaplama
 3. Akustik PVC Zemin Kaplama
 4. Kondaktif / İletkenli / Esd PVC Zemin Kaplama
 5. Spor PVC Zemin Kaplama
 6. PVC Vinil Karo
pvc-zemin-kaplama-cesitleri

Homojen PVC Zemin Kaplama Tarkett İQ Optima

Homojen PVC Zemin Kaplama Nedir?

Homojen PVC zeminler tek bir katmandan oluşan zemin kaplama çeşididir. Daha doğrusu her yerinde aynı özelliği, aynı tip malzeme içeriğini bulundurur. Aşınma tabakası yaklaşık olarak 2 mm kalınlıktadır. Homojen PVC zemin kaplamaları; okul, hastane, bakım evleri, spor salonları, sosyal tesisler, yemekhaneler, merdivenler gibi birçok kullanım alanına sahiptir.

Heterojen PVC Zemin Kaplama Nedir?

Heterojen PVC zemin kaplamalar ise iki farklı katman yapısına sahip zemin kaplama çeşididir. Aşınma tabakası farklılık göstermektedir. Aşınma tabakası 0.15 mm’den başlar ,80 mm kalınlığına kadar ulaşabilir. Bu katmanın kalınlığına karar verilirken malzemenin konut yapısı için mi yoksa ticari bir yapı için mi kullanılacağına bakılmalıdır.

Konutlar için üretilmiş PVC zeminler 0.15 mm ila 0.40 mm aralığında film (aşınma tabakasına) sahipken, ticari alanlar için olan PVC zeminler ise 0.55 mm’den başlayarak 0,80 mm kalınlığa kadar ulaşabilir.

Homojen ve heterojen zeminler arasındaki fark, homojen malzemenin tüm katmanları aynı özelliğe sahip malzemeden oluşurken, heterojen PVC zemin kaplama grubu ise katman olarak 2 farklı katmandan oluşan malzeme içeriğine sahiptir. Desen ve renk seçeneği çok geniştir. Homojen ürünlere göre daha çok seçeneğe sahip diyebiliriz. Sağlık merkezleri, ortak çalışma alanları, ofisler, okullar vb. ortamlar için uygundur.

Akustik PVC Zemin Kaplama Nedir?

Akustik PVC zeminler ses yalıtım özelliği gösteren zeminlerdir. Çok katmanlı ve köpük tabanlı yapısı nedeniyle yoğun insan trafiğinin olduğu alanlarda oluşan sesleri azaltma amacıyla tercih edilmektedir. Ses yalıtımı özelliğine sahip zemin kaplama çeşitleri ısı kaybını düşürmek adına da fayda sağlamaktadır. Kalabalık ortamlarda konforu artırmak amacıyla tercih edilebilir.

Kondaktif / İletkenli / Esd PVC Zemin Kaplama Nedir?

Kondaktif / İletkenli / Esd PVC Zemin kaplamaları elektrik direnci son derece yüksek olan ortamlarda kullanılan, statik elektriğin insan ve cihazları olumsuz etkilemesi için uygulanan bir zemin kaplama çeşididir. Ameliyathaneler, x-ray odaları, bilgisayar odaları, laboratuvarlar vb. alanlarda yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Spor PVC Zemin Kaplama Nedir?

PVC zemin kaplamalar hastane, iş merkezi gibi alanların yanı sıra kapalı spor sahalarda da kullanılmaktadır. Spor PVC zemin kaplamalar elyaf örgü katman içerir. Yoğunluklu katman yapısı sayesinde sporcu hareketlerini kolaylaştırır. Aşınma dayanımı gösterdiği için uzun süreli kullanım sağlar.

PVC Vinil Karo

PVC zemin kaplamaların rulo veya karolar halinde olduğuna daha önce değinmiştik. PVC zemininin karolar halinde uygulanabilir formda olan hali PVC LVT vinil karo olarak bilinmektedir.

Spor Saha PVC zemin kaplama istanbul

Spor Saha PVC Zemin Kaplama

PVC Zemin Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

PVC zemin kaplamanın uygulanacağı zemin kuru, temiz ve düz olmalıdır. Ancak PVC zemin kaplamaları su geçirmez özelliğe sahip olduğundan alt kısımda kalan yüzeyde mevcut olan ya da daha sonra oluşabilecek su ve nemin burada hapsolacağı unutulmamalıdır ve gerekli önlemler alınmalıdır. Önlem amaçlı olarak özellikle giriş katlara yalıtım malzemesi uygulandıktan sonra PVC zemin kaplama işlemlerine geçilebilir. Bu sebeple alt zeminin her türlü kir, toz, yağ, boyadan vs. arındırılması ve temiz olması önemlidir.

 

 • Öncelikle bir metre veya mezura yardımıyla kaplamak istediğimiz alanın uzunluk ve genişlik ölçüleri alınır. Alan hesaplaması ile ne kadar PVC zemin ihtiyacının olduğu ortaya çıkar.
 • PVC zemin kaplama rulosunu ters çevirip zemine serilir. Böylelikle hem PVC zemin rulosu düzleşmiş olur ve rahatlıkla kesilebilir.
 • PVC rulo çelik mastar ile ya da maket bıçağı kullanılarak ve alınan ölçüler göz önünde bulundurularak kesilir.
 • Yapıştırılmaya hazır PVC zemin kaplamanın ön yüzü çevrilir. PVC zemin kaplama yapıştırılmadan önce tutkal ince dişli mala yardımıyla ince bir tabaka halinde yayılarak PVC şeridinin kaplanacağı alana sürülür ve bir süre bekledikten sonra PVC yapıştırılır.
 • Duvar kenarları, kapı kenarları ya da mobilyalara denk gelen kısımların fazlalıkları bir maket bıçağı yardımıyla diplerinden kesilir.
 • Daha sonrasında bir çek pas yardımıyla zeminin üzerinden geçin. Çek pas ile zeminin altında kalan hava boşlukları dışarı çıkarılmış olur. Hem de pvc zemin kaplama daha iyi yapışacaktır.
 • Bu işlemi de tamamlandıktan sonra süpürgeliklerinizi duvar kenarlarına yerleştirin ve çekiç yardımıyla duvara çivi ile sabitleyin.
 • Derz bıçağı ile derzler açılarak bu derzlere sıcak kaynak yapılır.

 

Farklı zemin döşemelerine sahip odaların geçişlerinde mutlaka geçiş profilleri kullanılmalıdır. Aynı tarz döşeme yapılmış odaların geçişlerinde ise profil kullanmaya gerek kalmaz. Fakat kaplamalar odanın belli bir bölümünde döşenecek ise bu durumda kenar veya kapama profilleri de gerekebilir.

 

PVC Zemin Kaplama Hastane Galeri İstanbul

PVC Zemin Kaplama Fiyatları

PVC zemin kaplamanın sahip olduğu çeşitlilik fiyatlarını da şekillendirmektedir. Kaplanacak olan zeminin ölçüleri, kullanılacak olan PVC zemin kaplama malzemesine göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Fiyat konusunda PVC zemin kaplama fiyatları diğer zemin çeşitleriyle karşılaştırıldığında ekonomik olduğu söylenebilir. PVC zemin kaplama fiyatları belirlenirken PVC zemin kaplama m2 fiyatlarına göre hesaplanır. Detaylı PVC zemin kaplama fiyat bilgisine ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PVC Zemin Kaplama Suya Dayanıklı Mı?

PVC zemin kaplamalarının sentetik yapıda olduğuna ve polivinil klorürden oluştuğuna daha önce değinmiştik. PVC zemin kaplama sahip olduğu bu yapı sebebiyle suya, neme karşı dayanıklıdır.

PVC zemin kaplama nedir gibi sorularınızı cevaplamak ve hizmet almak için blog sayfamızı takip edebilirsiniz.