Garajlarda neden epoksi zemin kaplama kullanılmalı?

GARAJ ZEMİNİNİ EPOKSİ KAPLAMANIN FAYDALARI
Peki bir epoksi kaplamayı garaj zemininiz için en iyi kaplamalardan biri yapan nedir? Güzel görünmenin yanı sıra, epoksiden elde ettiğiniz sertleştirilmiş ve kalın uygulama, darbelere, talaşa, kimyasallara, lekelere ve yüzey aşınmasına karşı çok dayanıklı ve esnek bir kaplama oluşturur. Bir anahtar düşürürseniz veya bisiklet düşerse yere zarar verme konusunda panik yapmanıza gerek yoktur.

Daha kalın kaplama, betondaki küçük örümcek çatlakları ve kusurları gibi küçük kusurları örtmek için de iyi bir iş çıkarır. Epoksi topikal bir sızdırmazlık maddesi olduğu için aynı zamanda toz tutmaz. Bir garajdaki tozun çoğu, bir çimento zeminin dökülebileceği tozdan oluşur. Çıplak beton üzerindeki normal trafik, arabalarda, takım tezgahlarında ve depolama öğelerinde toplanma eğilimi gösteren ve eve takip edilen bu tozlu tozu fırlatabilir.

Lokal bir kaplama olarak doğal neme dayanıklıdır. Bu, karlı iklimlerde yaşayan insanlar için büyük bir avantajdır. Temizlik için sadece biraz yumuşak sabun ve su yeter. Zemin kuruduğunda toz ve döküntü toz paspas veya yumuşak süpürge ile toplanabilir.
Zemine renkli akrilik pullar ekleyip eklemediğinize ve kullanılan son kat tipine bağlı olarak, bazı yüzeyler ıslakken kaygan olabilir. Daha kuru iklimlerde yaşayan insanlar için bu genellikle bir sorun değildir. Bununla birlikte, ekstra bir tutuş istiyorsanız, kaymayan bir yüzey oluşturacak olan son katına kaymaya dayanıklı agrega ekleyebilirsiniz.

Epoksi kaplamalar, ev mekaniği ve hobi uzmanlarından da yüksek incelemeler almaktadır. Hem kimyasal hem de leke tutmaz olduğundan yağ, fren sıvıları, antifriz, benzin ve diğer kostik araba kimyasalları endişe duymadan kolayca temizlenebilir – uzun süre kurumuş olsa bile. Alet kutuları, krikolar ve krikolar da zemine zarar vermez. Garaj ortamını da aydınlatır, çünkü seçtiğiniz yüzey tipine bağlı olarak çok hafif yansıtıcıdır.

GARAJ ZEMİNİ EPOKSİ NEDİR?
Şu anda epoksi hakkında biraz kafa karışıklığına son vererek başlayacağız. Bir epoksi garaj zemin kaplama boya değildir. Garaj zeminleri için boya lateks akrilik bir üründür. Bazı boyalar, standart boyadan daha dayanıklı hale getirmek için karışıma az miktarda epoksi eklenir, ancak yine de boyadır. Bunlar epoksi boyalar veya 1 kısım epoksi boya olarak bilinir.
Epoksi , kaplama olarak uygulanan gerçek bir thermoset (ısıyla sertleşen) reçinedir. Bir kısım epoksit reçinesini bir kısım polyamine sertleştirici ile karıştırdığınızda oluşur. Sertleştirici bir katalizör görevi görür ve epoksiye gücünü verir.

Kuruyan boyadan farklı olarak, epoksi aslında kürlenir. İki parça karıştırıldığında, ekzotermik bir sertleştirme işlemi oluşturan kimyasal bir reaksiyon başlar. Bu sertleştirme işlemi, epoksiye üstün mukavemet ve dayanıklılık kazandırarak yakından çapraz bağlanan polimer yapıları üretir. Sonuç, boyadan çok daha kalın olan ve düzgün bir şekilde hazırlanmış bir yüzeye sıkıca yapışan bir kaplama haline gelir.

 

Tamirhanelerde kullanılması tavsiye edilmez!
Bu tür bir garaj zemin kaplaması olduğu kadar zor olsa da, her şeye karşı dayanıklı değildir. Kaynak epoksi üzerinde zordur, çünkü üzerine düşen sıcak cüruftan yanık izleri oluşturabilir. Ayrıca nem sorunu olan garaj zeminleri için iyi bir seçim değildir. Levhanın altından nem buharı geçirme oranı, epoksi çok yüksek olduğunda deformasyona neden olabilir.