Garajlarda neden epoksi zemin kaplama kullanılmalı?

Epoksi zeminler için farklı kaplama seçeneklerini inceleyin
Epoksi garaj zeminleri hakkında akıllara takılan yaygın bir soru, sıcak lastik etkisidir. Bunun nedeni, aracınızdaki sıcak lastiklerin daha düşük kaliteli kaplamaları yumuşatmasıdır. Daha sonra lastikler soğur ve sürüşten sonra büzülür, bu da lastiğin tam anlamıyla kavramasına ve hala yumuşak kaplamanın yüzeyinde çekilmesine neden olur. Bu işlem aslında lastik zeminden yukarı çekerken epoksinin deforme olmasına neden olur.

Bu anlamda epoksi zemin kaplamanın ehli ve profesyonel hizmet veren Çağrı Zemin PVC ve Epoksi Kaplama Sistemlerini aramaktan çekinmeyin.

Çünkü epoksi kaplama profesyonellerin tavsiyesi veya bizzat uygulaması ile hangi epoksi nereye, nasıl yapılacağını bilmekle gerçekleşir. Herhangi bir mağazadan satın alınan epoksi boya kitleri gibi daha düşük kaliteli ürünlerle daha büyük soruna sebep olur.

Teknik terim ile ifade etmek gerekir ise; 10 mil veya daha kalın olan %100 katı epoksi ile karşılaştırıldığında , genellikle en iyi %50 katı ve sadece 3 mil kalınlığında su bazlı kaplamalardır.

Yani dayanıklı kaplama genellikle kaliteli üründe veya profesyonelce döşenmiş kaplamalar ile ortaya çıkar.

GARAJ ZEMİNİ EPOKSİ NASIL UYGULANIR?
Epoksi garaj zeminleri, başarılı bir kaplama için kritik olan iyi zemin hazırlığı gerektirir. Bu genellikle epoksi betonu profillemek için zemin taşlama, kumlama veya zeminin asitle aşındırma şeklini içerir. Doğru yapılması veya epoksi kaplamanın düzgün yapışmaması çok kritiktir. Epoksi uygulanmadan önce betonda herhangi bir çatlak veya diğer hasarların yamalanması veya onarılması da gereklidir.

Kaliteli epoksi zemin sistemleri, yıllarca sürecek çok sert ve dayanıklı bir kaplama sağlamak için genellikle birden fazla kat içerir. Çoğu zaman bu, ilk önce uygulanan bir epoksi astarı içerecektir.

Astar, sonraki katmanlar için yapışma sağlamak ve daha yüksek bir yapı sağlamak için betona bağlanan şeydir. Bazı astarlar, topraktan betondan yüzeye doğru hareket eden nem buharına biraz duyarlı olan çimento zeminleri için de nem bariyeri görevi görür.

Bir sonraki kat, renk kat veya taban kattır. Bu bazen üreticinin tavsiyelerine bağlı olarak astarsız uygulanabilir. Bu kat ayrıca, istenirse yoğunluk ve doku eklemek için renkli akrilik boya çipleri uygulanacaktır. Son kat, şeffaf üst kattır. Bu zeminlerin bilindiği parlak görünüm ve derinliğe son veren şey budur.

Epoksi kaplamanın tamamlayıcı özelliğini taşıyan ve son kat olan poliüretan kaplama ulturaviole ışınlara dayanıklılığı ile sararmaya karşı koyar.

Poliüretan, epoksi gibi sertleşen ve sızdırmazlık maddesi ve koruyucu olarak kullanılan iki parçalı bir polimerdir.
Epoksi ile renk kat ve üst kat kullanıldığında güneşe maruz kaldığında sararma etkisine karşı koymaktadır.